joi, 19 februarie 2009

Romania merge in baraj, Franta in sferturile Cupei Davis

Echipa Romaniei a ratat ieri calificarea in sferturile de finala ale Grupei Mondiale din cadrul Cupei Davis, dupa ce nationala Frantei si-a adjudecat trei din cele cinci puncte ale intalnirii de la Clermont-Ferrand. Dupa ce gazdele conduceau cu 2-0 in prima zi, la finalul primelor meciuri de simplu fantasticul succes din partida de dublu al cuplului Florin Mergea - Horia Tecau a redus din handicap, 2-1, si a reaprins speranta in sufletele romanilor. Din pacate, meciul de ieri dintre Andrei Pavel si Richard Gasquet, a patrulea al partidei Franta - Romania, s-a dovedit decisiv. Pavel a trebuit sa recunoasca superioritatea adversarului sau, care s-a impus cu 6-3, 6-2, 7-5 la capatul a doua ore de joc. “Cneazul” a avut o “sclipire” in setul al treilea, cand a reusit sa se distanteze la 5-2 la game-uri, dar pentru scurt timp. Francezul, care in urma cu doi ani, in cadrul ATP Masters Series de la Monte Carlo, reusea sa-l invinga pe Roger Federer, si-a demonstrat clasa. Gasqeut a revenit in forta si si-a fructificat prima din cele doua mingi de set si meci, calificandu-si echipa in turul secund al competitiei. Aseara, in cel de-al cincilea meci care a avut loc dupa inchiderea acestei editii, atat tehnicienii nostri, cat si cei francezi i-au trimis in teren pe doi dintre “specialistii” de la dublu, intalnirea contand doar pentru palmares. Florin Mergea l-a inlocuit pe Victor Hanescu, iar Arnaud Clemante pe Sebastien Grosjean.
Romania a suferit cea de-a 7-a infrangere in fata Frantei si va juca in septembrie pentru a 12-a oara barajul pentru evitarea retrogradarii in compania unei adversare care va fi stabilita prin tragere la sorti. Daca Romania va invinge, atunci va continua si anul viitor in Grupa Mondiala.

In Franta s-a nascut perechea de Cupa Davis a Romaniei

Pentru a doua oara in istoria intalnirilor de Cupa Davis ale Romaniei, cuplul Florin Mergea-Horia Tecau a facut minuni.
Ca in urma cu aproape trei ani si jumatate la Quito - unde in barajul contra Ecuadorului pentru ramanerea in Grupa Mondiala au obtinut o victorie memorabila in fata fratilor Lapentti, mult mai titratul cuplu al gazdelor -, cei doi tenismeni romani au reusit incredibilul la Clermont-Ferrand. La capatul a patru ore si 37 de minute de joc, dovedind un psihic de fier, Mergea si Tecau s-au impus cu 3-6, 7-5, 7-5, 6-7, 11-9 in fata puternicului tandem Arnaud Clement/Michael Llodra. Cei doi francezi, care nu au mai pierdut in aceasta formula din 2004, iar din cele cinci intalniri de Cupa Davis disputate nu au cedat decat una singura, au trebuit sa se recunoasca invinsi de un cuplu aproape necunoscut. Clement, nr. 30 ATP la dublu, si Llodra (35 ATP) s-au inclinat in fata lui Florin Mergea (211 ATP) si Horia Tecau (276 ATP) la finalul unei intalniri de infarct.
Dupa un debut mai modest, romanii au inceput sa-si arate coltii in setul al doilea, pe care l-au castigat dupa ce au reusit un incredibil break, la scorul 6-5 pentru ei. De aici meciul reprezentantilor nostri s-a legat aproape perfect. In ciuda durerilor de spate care l-au chinuit de la jumatatea meciului, “micutul” Mergea a acoperit extraordinar fundul terenului, in timp
ce “lunganul” Tecau a fost aproape de netrecut la fileu. “Tecau a dat forta cuplului, in timp ce Mergea a fost artistul”, a caracterizat, admirativ, site-ul oficial al Cupei Davis jocul celor doi romani. Desi au facut 12 duble greseli, fata de numai 3 ale adversarilor, au reusit doar 14 asi, fata de 19 ai francezilor, iar din totalul de 381 de puncte au castigat 186, fata de 195 ale reprezentantilor gazdelor, tenismenii nostri si-au trecut in palmares o noua victorie istorica.

Oboseala
lui Pavel a decis dublul

Performanta lui Mergea si Tecau din Franta, care demonstreaza ca succesul lor de la Quito nu a fost o simpla intamplare, poate i-a convins in sfarsit si pe Florin Segarceanu si Adrian Marcu, antrenorii echipei de Cupa Davis a Romaniei. Dupa trei ani si jumatate de ezitari, in care de fiecare data au ales sa mearga pe mana lui Andrei Pavel de cate ori acesta a dorit-o, cei doi tehnicieni romani ar trebui sa admita ca se impune sa “investeasca” mai mult in tinerii Mergea si Tecau, ambii in varsta de 22 de ani. Sa speram ca de acum inainte nu va mai fi nevoie de imposibilitatea “Cneazului” de a juca dublu (deoarece, dupa meciul de simplu de cinci seturi pierdut in fata lui Sebastien Grosjean, Pavel a fost epuizat) pentru a-i convinge pe Segarceanu si Marcu sa conteze pe cuplul Mergea/Tecau.
Meciul de la Clermont-Ferrand a dovedit ca intuitia lui Ilie Nastase, cel care in urma cu trei ani si jumatate, la Quito, aproape ca i-a obligat pe tehnicieni sa-i “arunce” in lupta pe Mergea si Tecau, a fost sclipitoare.